Yaşam Koçluğu Nedir? - Yaşam Koçunun Faydaları.

Yaşam koçluğu; bozulma ve savunma gelişimi hayatında teslim ve denge yaratmasıdır.

Yaşam koçu; farkındalığınızı arttırır, olaylara farklı açılardan bakalım yardımcı olur. Kendi yaşamına dışardan bakmak, potansiyel ve potansiyel potansiyel güce çevirmek için fırsat yaratır.

Yaşam koçu; hayalinizi gerçekleştirmeyi hedefinizi bulmaya yardımcı olur.

Yaşam koçu size yönlendirme, tavsiye vermez.

Yaşam koçu terapi uygulamaz ve tedavisi bilmiyor.

Yaşam koçu akıl ve ruh sağlığı yerinde olan kişilere yol arkadaşlığı yaparak kendi yolunuzu kendinizin bulmasını sağlar.

YAŞAM KOÇLUĞU VE DANIŞMANLIK ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Yaşam koçluğu ve danışmanlık birbirlerinden çok farklıdır.

Danışmanlık, geliştirme ve geliştirmemeye odaklanmaktır.

Yaşam koçluğu ise sizin geleceğinizi tasarlamaya odaklanır.

Danışmanlık, problemleri gidereyi hedefler.

Yaşam koçluğu, problemleri engellemek için yaşam tarzı yaratır.

Yaşam koçluğu, hayatınızda size problem yaratan sorunları çözmenize yardım eder. Geri kalmaktan çok daha ileriye gidebilme yolunu gösterir.

Danışmanlık ilişkileri KLİNİK ve sınırlıdır.

Yaşam koçluğu ilişkilerinde ise iş birliği esastır.

Diğer bir deyişle,yaşam koçluğu size cevapları vermez, ancak hassas ve anlamlı bir bağ ortamında bir takım çalışmasıyla KENDİNİ KEŞFETMENE ve ÇÖZÜMLERE ulaşmanı sağlar.

Bir çok insan ‘’Deli’’ gözükmekten korktuğu için ondan uzak durur,bu durum onları utandırabilir.Bu tür insanlar danışmanlık almalarına rağmen damgalanmamak için bir danışman ve terapisti olduğu gerçeğini saklamak zorunda hissederler.

Yaşam koçluğu ise tam tersidir.Bir yaşam koçuna sahip olmak, gurur duyulacak bir şeydir ve negatif bir damga taşımaz.Pozitif ve yetki veren bir hissi anımsatan aktif ve ilerleyicidir.

Danışmanlık, yaşamlarında davranış sorunları olan, ek olarak zihinsel sorunları olan insanlarla ilglenir.

Yaşam koçluğu, yaşamlarında yeteri kadar ve elverişli davranışa biçimine sahip olan, ancak hayatlarını olumlu yönde değiştirmek ve geliştirmek isteyen, hayallerini takip eden insanlarla ilglilenir. Yaşam koçluğu, zihinsel problemleri ELE ALMAZ.

Yaşam koçluğuyla OLANAKLAR SONSUZDUR.

Her koçun kendine has yöntemleri vardır. Koçlar hizmet alan kişilere çeşitli hedeflere ulaşmakta yardımcı olmak üzere eğitilmiş ve deneyim sahibidir. Bilindiği üzere 40 aşkın koçluk teknii mevcuttur.

 Aşağıdakiler koçluk sürecinin her aşaması için dikkat edilmesi gerekenlerin kısa bir listesidir. Bir koç, sizin yaşam sürecinizin her aşamasında size yardım edecek ve yol gösterecek olan ortağınızdır.

Yaşam Koçunun Faydaları Nelerdir?

İnsanları hayatlarındaki ulaşmak istedikleri hedeflere götüren birçok yol bulunmaktadır. Kişilerin kendi kişiliklerine en uygun hedefi ve bu hedefe ulaştıracak yolu bulmaları için doğru seçimler yapmaları gerekir.  Bu kararları verme aşamasında bir yaşam koçundan alacakları önerilerle başarılı sonuçlara imza atılacaktır. Hayat boyunca yaptığımız seçimler bizlerin kaderini oluşturmaktadır. İyi ve yeterince titizlik gösterilmeden yapılan seçimler sonucunda hayatımızı hüsrana çevirebilecek enerjileri kendimize çekeriz.

Yaşam koçunun en büyük görevi insanlara ne istediklerini ve belki de bugüne kadar istedikleri şeylerin aslında kendi seçimleri olmadığını göstermektir. Bütün insanlar hayatlarının bir döneminde bir yaşam koçu yardımıyla kendilerini keşif yoluna girmelidirler. Toplumsal değerler, gelenekler ve ailelerinin bugüne kadar yaptıkları dayatmalardan sıyrılarak kendi öz benliklerini bulmalıdırlar. Bunun sonucunda bağımsız, güçlü, kendilerine güvenen ruh sağlığı iyi bireyler yetişmiş olup toplumda   farklı bir yer alacaktırlar. Bu bireyler daha sağlıklı aile ve arkadaş ilişkilerine sahip oldukça işyerlerindeki çalışma potansiyeli de daha verimli hale gelecektir. Merkezden başlayan  bir kişideki değişiklik toplumun geneline yayılarak ülkemizi ve dünyayı daha güzel yarınlara hazırlayacaktır.

Onur AYDOĞDU

Psikolojik Danışman & Yaşam Koçu

www.onuraydogdu.com