Günlük Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Günlük Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Günlük Ders Tekrarı Nasıl Yapılır?

Pek çok öğrenci, konu çalışmalarını düzenli olarak yapması ve soru çözmesine rağmen, istediği başarıya ulaşamamaktadır. Bu nedenle en büyük sebepler, tekrar eksikdir. Bir konuya ne kadar çalışırsanız çalışın, tekrar yapamazsanız ya da yanlış yöntemle tekrar çalışabilirsiniz, çalışmalarınızdan verim almanız mümkün olmayacaktır. Günlük, haftalık ve aylık tekrar tekrar başarıya ulaşmanız çok daha kolay olacak. 

                                                  

Pek çok öğrenci, konu çalışmalarını düzenli olarak yapması ve soru çözmesine rağmen, istediği başarıya ulaşamamaktadır. Bu nedenle en büyük sebepler, tekrar eksikdir. Bir konuya ne kadar çalışırsanız çalışın, tekrar yapamazsanız ya da yanlış yöntemle tekrar çalışabilirsiniz, çalışmalarınızdan verim almanız mümkün olmayacaktır.

Günlük, haftalık ve aylık tekrar ile başarıya ulaşmanız çok daha kolay olacaktır. Bu yazıda yalnızca günlük tekrar anlatılacaktır. Günlük tekrarlarınız, gün boyu çalışmış olduğunuz konuların, en verimli şekilde belleğinizde yer etmesi büyük önem arz eden bir çalışmadır. Sabah okula gidiyorsunuz, ardından dersaneye, son olarak ise; eve geliyor ders çalışıyorsunuz.

Yoğun bir temponuz olduğu kesin. Bu neden ile öğrenciler zaman içerisinde tekrarları ihmal etmeye başlıyor. Oysa, tekrarı ihmal etmeyen öğrenci çalıştığı 4 saat ile, 10 saat çalışıp, düzenli  tekrar yapmayan öğrenciden, bir adım önde olacaktır.

 

 

Günlük tekrarlarınızı yapmak için; kendinize 1,5 saat zaman ayırın. Bu tekrarları yaparken, öncelikle okul ve dershanede yaptığınız konular ile başlayın. Derste not tutun ve çalışmalarınızı bu notlar üzerinden yapın. Tekrar demenin, saatlerce çalışmak demek olmadığını unutmayın. 1 saatlik çalışma için 5 dakikalık bir tekrar yeterli olacaktır. Bu zamanda, notlarınızı 1 kere okursanız, tekrarınızı yapmış ve belleğinizdeki bilgilerin %80 kalıcılığa ulaşmasını sağlamış olursunuz.

Tekrar yaptıktan sonra, mümkün mertebe teknolojik aletlerin başında zaman geçirmeyin ve dikkat dağıtıcı müzikler dinlemeyin.

 

Tekrarınızı Uyurken Yapın

O günkü konuşmanızın ardından çıkarmadan sonra, ses kaydı ile yapmayın. Uyumadan önce bu kaydı açmanız, tekrarı konusunda boyut zaman kazanıyortır. Ayrıca uyurken öğrenme yoluyla bilimsel bir olaydır. Siz uyurken de bu kaydın çalması, uyandığınız zaman bilgilerinizin zihninizde daha uzun süre kalmasını istediğiniz.

Onur AYDOĞDU

Psikolojik Danışman & Eğitim Uzmanı

Share This

Comments