Başarılı Olabilmek İçin Neler Yapmalıyız.

Başarılı Olabilmek İçin Neler Yapmalıyız.

Başarılı olmak için neler yapmalıyız sorusunu aşağıdaki konu başlıkları etrafında sıralayabiliriz.

Başarılı olmak isteyip hayatında bunun frekansını bulamadığına inandığımız zamanlar olabilir. Psikolojik etkenlerle birlikte insanların başarı yolunda en çok hata yaptığı noktaları biraz sonra teker teker açıklamaya çalışacağım. Ama her şeyden önce unutulmamalıdır ki sadece teorik bilgileri öğrenmek bizi başarıya geçirmeyecektir burada belirtilen düşünceleri hayatınızda eyleme geçirmeli ve yaşantınızı düzenlemelisiniz. Gelin şimdi beraberce objektif bir şekilde yorumlayalım başarılı olabilmek için neler yapılabileceğini.

 

Hareketli, eylem halinde olduğunuz bir yaşam sürdürün, harekete geçmekten çekinmeyin!

 

Başarılı olmak istiyorsak başarının ayağınıza gelmeyeceğini ve durağanlık halinde ancak bulunduğunuz konumda yerinizde sayacağınızı biliniz. Kesinlikle karar vermekten ve kararınızı hayata geçirmekten korkmayın. Ne kadar aktif bir yaşam sürerseniz ne kadar düşüncelerinizi hayatınızda eyleme geçirerek yaşarsanız başarıyı elde etmeniz bir o kadar kolay olacaktır. Başarıya ulaşmak için aktif olmalı başarının eyleme geçmeden aktif bir hayat sürmeden ayağınıza gelmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın.

 

Rasyonel ve basit düşünerek, sade yaşa !

Hayatınızda eyleme geçireceğiniz düşünceleri, fikirleri çok karmaşık ve dolambaçlı şekilde düşünmeyin. Hedeflerinizi ve hayallerinizi ifade ederken kısa birkaç cümlelik özetle yetinin. Karmaşık düşünceler zihninizde gereğinden fazla yer kaplayacağından yapacağınız işler gözünüzde büyüyecek ve koca bir dağ gibi gözükecektir.

Hayatınızda mümkün olduğu kadar basit ve sade bir tarz benimsemeye gayret edin. Basit düşünmek ve sade yaşam tarzını benimsemek, müthiş derecede yaratıcılığa zemin hazırlar. Siz zihninizi ve yaşamınızı gereksiz ayrıntılardan arındırdıkça hayatınızın bir anda ne kadar da renklendiğine tanık olacaksınız. Ayrıntılar eyleme geçilmiş planın, uygulandığı zaman içerisinde otomatik olarak şekillenecektir.

 

 “Yeniden başlama düşüncesini” uygulayın

Geçmiş içerisinde boğulmayın. Geçmişte yaşadığınız hayal kırıklıkları, olumsuz düşünceler sizin şevkinizi kırmasın. Aksine bu sözü kendinize hatırlatın: ’’ Öğrenilmiş Başarısızlık Başarıdır.’’ Başarısızlıklarınızı öğrendiğinizde hayatın esas başarının bu olduğunu ve yapılacak herhangi bir kararda hatanızı bildiğinizden dolayı daha bilinçli hareket edeceğinizi düşünün ve geçmişteki olumsuz düşünceleri kendinize olumlu yönlerini aktarın. Hayattasınız ve yaşam her an size yeniden başlamak için fırsatlar sunacaktır. Başarılı olmak için sürekli hedefler koyup takvimde günleri, haftaları, ayları belirlemeye gerek yok. İçinde bulunulan her an, aslında yeni başlangıçlar yapmaya uygundur ve yeter ki başlayın.

 

Hayat küçük detayların güzellikleriyle de özel.

Hayatımızda sadece büyük işler yaptığımızda, büyük kazançlar elde ettiğimizde veya büyük düşündüğümüzde başarılı olmayız. İnsanın ömür boyu yaptığı büyük işler bir elin parmak sayısını geçmez. Hayat bizim günlük hayatta yaptığımız büyük veya küçük bütün düşünce ve tercihlerin toplamına eşdeğerdir. Hayatınızda küçük detayları da önemseyin ve hayatın her anında niteliği olan davranışları eyleme geçirmeye yönelik çalışın.

 

Yapacağınız her işin birden fazla seçeneği olmalı.

 

Alacağınız bir kararda veya yapacağınız bir işte hiçbir zaman tek bir seçenek olduğunu düşünmeyin. Düşündüğünüz tek seçenek gerçekleşmediğinde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz ve umudunuzu kırabilir bu durum. Her zaman ABC yollarımız olmalı. A seçeneğini tükettiğinizde B seçeneği hazır olsun. B seçeneği de işe yaramazsa C ve D seçenekleri de olsun ki hedefimize ilerlerken daha akıcı ve problemleri daha rahat çözebilerek ilerleyelim.

 

Hayalleri olan kişiler başarıya ilk adımı atmıştır.

Başarıya giden yolda en önemli etken hayallerimizdir. Hayal ettiğimizde mutlu oluruz ve düşüncelerimizi eyleme geçirmede en belirgin ittirici güçtür. Hayallerinize sınırlar koymayın ve hayallerinize olan bağlılığınızı yaşamınızdaki en ufak şeyleri değiştirerek te olsa başlayın. Yani en yalın halde özetlersek eğer: Başarılı olmak isteyen biri hayallerinin peşinden gitmeli ancak bu hayallere; çalışarak ve mantıklı seçimler yaparak ulaşabileceğini bilmelidir.

 

Başarılı insanlarla birlikte olmak

İçinde bulunduğumuz sosyal ortamlar insan psikolojisinde son derece önemlidir. Atasözlerimiz anlamı derin ve tecrübeler yumağıdır. (Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.) Siz de başarılı olmak istiyorsanız başarılı ve azimli insanlarla daha fazla zaman geçirmeye gayret edin. Hayallerinizi geleceğe yönelik planlarınızı paylaşım karşınızdan bir şeyler öğrenmeye bir şeyler aktarmaya çalışın.

Motivasyon düzeyi düşük ve yenilgiyi baştan kabul eden insanlarla zaman geçirmeniz ise size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Özgüvenle hareket eden ve başarıyı hedefleyen insanlarla birlikte olmanız amaçlarınıza daha kısa zamanda ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Hedefimiz mükemmel olanı yapmaktır.

 

Hayatta her zaman istediğimiz şeyler olmayabilir her zaman mükemmel şeyler olmayabilir. En kusursuz, en mükemmel varlıklar bile mutlaka bazı eksikliklere sahiptir ya da zamanla eksik hale geleceklerdir. Yaşam içerisinde kusursuzluk veya mükemmellik her daim var olamaz. Siz de yaptığınız işlerde en iyisini hedefleyen bir kişi olun ancak mükemmeliyetçi davranarak kendinizi yıpratmayın. Elinizden gelenin en iyisini yapın ve elde ettiğiniz sonuçlar hakkında önyargısız kararlar verin. Ön yargılar mükemmelliğin en azılı düşmanıdır.

 

Fizibilite çalışmalarını muhakkak yapın.

 

Ön hazırlığı yaptığımız her işte avantaj sahibi oluruz. Ön hazırlığın yapıldığı işlerde karşımıza çıkabilecek problemleri önceden tanımlamış veya kestirmiş olabilir buda yapılan eylem esnasında hem zaman kaybının önüne geçecek hem de motivasyonumuzu yükseltmeye yardımcı olacaktır. İşlerinde veya hayatlarında başarılı olmuş uzman kişilerin mutlaka bir ön hazırlık yaparak çalışmaya başladıklarını asla aklınızdan çıkarmayın ve bu yöntemi siz de uygulayın.

 

Özeleştiri yapın. Yapılan işlerde objektifliği en net özeleştiri ortaya koyar.

 

Hayatta hiçbir zaman başarı grafikleri doğru bir şekilde ilerlemeyebilir. Önemli olan başarısızlıklarımızın bilincine varmaktır. Çok sevdiğim bu sözü tekrar hatırlatmak istedim. ’’ Öğrenilmiş Başarısızlık Başarıdır.’’ Bu konuda özeleştiri yapmaktan kesinlikle çekinmemek gerekir. Her başarısızlıkta kendisini suçsuz kabul edip başka insanları suçlamak doğru değildir. Sağlıklı bir özeleştiri yapılması, bir daha aynı hatalara düşmeden başarının yakalanması için son derece büyük önem taşımaktadır. Öz eleştirilerde empati kavramını unutmadan ilişkide bulunduğunuz kişileri de sorgulayabilirsiniz ve nokta atışı olarak problemleri keşfedebilirsiniz.

 

Kaliteli ve yeterli uyku çekin, iyi dinlenin!

 

Uyku günlük işlerimizin en önemli noktasını oluşturur. Kişinin yaşayacağı uyku problemleri hem ruhsal dengesini bozar hem de zihinsel olarak performansının düşmesine neden olur. Ayrıca uykusuz kalan kişi kendisini yorgun ve güçsüz hisseder. Bu olumsuz durumlar da başarısızlığa davetiye çıkarır. Başarılı olmak istiyorsanız konforlu ve yeterli bir uyku çekmeye dikkat edin ve her zaman dinlenmenin en önemli ihtiyaçlardan biri olduğunu kabul edin. Biyolojik saatinize kulak verin. Yatma saati ve kalkma saatlerinizi rutine dökün. Günün en verimli zamanları insan beyni için saat 09.00 - 13.00 arasıdır unutmayın.

 

Sağlık en temel ilkemiz!

 

Başarı yolunda ilerlerken kendinizi ihmal etmeyin Sağlığınızı kaybettiğiniz zaman başarı da dahil olmak üzere her şeyden mahrum kalacağınızı bilin. Sağlıklı bir insan olduğunuz zaman başarılı bir insan olma ihtimalinizin de her zaman mümkün olduğunu göz önünde bulundurun. Ancak sağlığınızı yitirdiğinizde hiçbir şekilde başarılı olamayacağınızı asla unutmayın. Sağlık insan ömrümde ona bağışlanmış en güzel hediyedir.

 

Etkili iletişim kurma yöntemlerini uygulayın!

 

Başarılı olmak için diğer insanları ikna etme yeteneğine sahip olmanız gerekir. İletişim en önemli yetimizdir. Hayatınızda, mesleğinizde ne kadar yetenekli olsanız da ne kadar istekli olsanız da kendinizi iyi derecede ifade edemediğinizde başarıyı yakalayamazsınız. Ayrıca her meslekten ve her sosyal kesimden insanla da etkili biçimde iletişim kurabilmelisiniz. Bu nedenle iletişim kurma konusunda da kendinizi yetiştirmeye gayret etmelisiniz. Kitap okumak iletişim becerilerinizin artmasında en kolay ve en etkili yöntemdir.

 

Dış görünümün önemi.

 

İnsanlar bizi ilk gördüklerinde düşüncelerimizi, hayallerimizi, bilgi düzeyimizi bilmedikleri için muhakkak ki dış görünüşümüze göre bir yorumda yapabilirler. Bizimle diyaloğa giren kişiler dış görünüşümüze ve sahip olduğumuz maddi şeylere bakarak bir değer biçer. Bu gerçekleri kabul edin ve her zaman güzel görünmeye gayret edin. Bakımlı ve şık olmanızın sosyal ortamda size büyük avantajlar sağladığını deneyip yaşayarak göreceksiniz. Şık olmak en pahalı ürünü almak değildir kendinize yakışan ve sizi yansıtan uyumlu şeyleri giyinmeye özen gösterin.

 

Özgüvenli bir hayat sürmek.

 

Her birey kendi potansiyelini keşfetmeli. Bireylerin içerisinde var olan güç ancak onu kullanabilme gücüyle ortaya çıkar. Başarılı olmak fikrinde belki de kişinin ihtiyaç duyduğu en önemli unsur özgüven sahibi olmaktır. Çünkü özgüven sahibi bir insan sahip olduğu potansiyelinin çok üstünde başarılara ulaşır. Buna karşın eğer bir kişi özgüvenden yoksunsa sahip olduklarını kaybetme riskiyle her zaman karşı karşıyadır. Hayatta her zaman kazanmak yok. Ama hayat alınan risklerin sonucundaki mutlulukta gizli.

 

İşte yazımda genel başlıklar altında başarılı olmak için hayatımıza aktarmamız gereken huşulara değindik. Bu yazıdaki teorik bilgileri sadece entelektüel bilgilere sahip bir kişi olarakta kalabilir edinebilirsiniz, hayatınıza geçirerek başarıyı yakalamış bireyler olarak da aradaki tek fark sizin biran önce eyleme geçmenizdir.

Onur AYDOĞDU

Psikolojik Danışman ve Eğitim Uzmanı

Share This

Comments